Merhaba, bilgi alabilirmiyim?

Tente Nedir?

tente

tente


Tente

Çeşitli dış etkenlerden ve hava şartlarından korunmayı sağlayan tente sistemleri, temel olarak güneşlik formundadır. İlk imalatlarında güneşten korunmak için bez, branda ve çadır gibi ürünler ile üretilen tente, zamanla daha fonksiyonel kullanım seçenekleriyle dizayn edilmiştir.

Günümüzde ise işletmelerin vazgeçilmez konfor unsurları arasında yer alır. Restoran ve işletmeler, oteller ve etkinlik alanları gibi açık ve kapalı pek çok alanda tente sistemleri kullanılır.

Tente Nedir?

Güneş, yağmur, rüzgar gibi hava koşullarından korunmayı sağlayan ve bez, kumaş gibi formlardan yapılan ürünlerdir. Modern teknolojiler sayesinde katlamalı ürünler, rulo ürünler ve aç- kapa tente çeşitleri imal ediliyor.

Tente Kullanım Alanları

Ev tipi tente çeşitlerinin yanı sıra endüstriyel tip tente ve gölgelendirme çeşitleri bulunuyor. Mağazalar, butik ve işletmelerin vitrin sistemleri dahilinde kullanılan ürünler, kafe ve restoran gibi alanlarda özellikle açık bahçelerde kullanılır.

Yapı ruhsatına gerek olmadan kullanım olanağı sağlanan tente sistemlerinde, oteller, spor tesisleri gibi pek çok alanda kullanılır.

Tente Çeşitleri Nelerdir?

Mafsallı tente çeşitleri ve pergola sistemleri, en çok kullanılan tente seçenekleri arasında yer alır. Branda korumalı ürünler, kumandalı tenteler, otomatik ve motorlu tente çeşitlerinin yanı sıra çift taraflı tente gibi ürünler bulunuyor.

Cam sürgü sistemleri de tente ve gölgelendirme sistemlerinde sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alıyor.

Çeşitlerine Göre Tente Kullanımları

Mafsallı tente çeşitleri özellikle mağazalar ve işletmelerde kullanılan ürünlerdir. Genellikle çevrime kollu tente olarak bilinen ürünler, ev tipi modelleriyle de kullanım olanakları sağlar.

Balkon, pencere, teras, dükkanların ön kısımları gibi alanlar için sabit tente modelleri kullanılır. Pergola sistemler ise en çok kullanılan modeller arasında olup, çay bahçeleri, restoranlar, bahçeler, havuz başı tesisler gibi alanlarda katlamalı ve ışıklı tasarımları ile kullanılırlar.

Pergola veya diğer tente çeşitlerine motor eklenerek kullanılması, motorlu tente çeşitleri olarak nitelendirilir. Kumanda panelleri veya uzaktan kumandaları ile kullanılan sistemlerdir.

Körüklü tente modeli olarak bilinen ürünler, daha çok dekoratif amaçlı kullanılan ürünlerdir. Butiklerde, mağaza ve işletmelerde, otel tasarımlarında, balkon ve pencerelerde kullanılan bombeli tasarımlardır. Karpuz modeli olarak da nitelendirilen körüklü tente çeşitleri genellikle manuel olarak kullanılır.

Kasetli tente çeşidi, dükkanların vitrinleri için imal edilen ürünlerdir. Ön cephe koruması sağlayan daha pratik ürünlerdir. Ev tipi sistemlerde, balkonlar ve pencerelerin üst kısımları için üretilen tenteler, klasik tente modelleri olarak bilinir.

Çift açılır modeller ise daha kapsamlı alanlarda kullanılan ve her iki yana açılan sistemlerdir. Okul ve kafeteryalar, cami ve restoranlar gibi alanlarda kullanılan manuel veya motorlu sistem tasarımlarıdır. Her alanın kullanımına uygun tente çeşitleri, farklı özelliklerle imal ediliyor.

Tente Ne İçin Kullanılır?

Hem dekorasyona katkı sağlayan hem de açık havada daha rahat konfor sağlayan tente çeşitleri, temel olarak yağışlar ve güneşten korunmayı sağlar. Özellikle işletmeler için avantaj olan sistemler, iç alanlarda sigara içilmemesi nedeniyle açık alan ve bahçeleri opsiyonel olarak kullanılmasına olanak sağlar.

Havuz başı kullanımları, teras ve balkonlar, veranda ve kamelya gibi alanlarda da kullanılırlar. Hem yaz mevsimi etkilerinden hem de kış mevsimi etkilerinden koruyan tente sistemleri, konfor ve güvenlik sağlar.

Tente Kullanım Avantajları Nelerdir?

Mekanların daha şık ve daha hoş görünmesini sağlayan tente sistemleri, herhangi bir yapı ruhsatı almaya gerek olmadan tüm alanlarda kullanım olanağı sağlar. İşletmeler için ekstra bölüm/ bölge opsiyonu kazandıran tente sistemleri, kolay kullanım özellikleri ile zahmetsiz kullanım konforu sağlar.

Reklam yapabilme olanağı sağlanan tenteler, hava şartlarından korunma sağlarken yine işletmeler için reklam ve tanıtım artısı sağlar.

Tente Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Manuel sistemin yanı sıra otomatik sistemde dizayn edilen tente çeşitleri, imalat özelliklerine göre farklı fiyatlarda sunulur. Üretimde kullanılan kumaş kalitesinin yanı sıra mekanizma özellikleri, kumanda modülleri, katlamalı veya rulo sistem özelliklerine göre fiyatları belirlenir.

Tente fiyatlarında ayrıca ne kadar tasarım yapılacağı metrekare formundan hesaplanarak, kalite unsurlarına göre belirleme yapılır.

Otomatik Tente Sistemi

Pratik ve konforlu kullanım olanağı sağlayan otomatik tente sistemleri, özel yaşam alanlarının korunmasına olanak sağlar. Açık alanlarda konfor sağlayan sistemler, tek tuşla veya uzaktan kumanda ile rahat kullanım olanağı sağlar. Özellikle yağmur, kar gibi etkilerden anında korunma sağlarken, uzun süreli kullanımlarda hatta yıllar boyu kullanış sağlar.

Tasarım özelliklerine göre katlamalı veya rulo gibi özelliklerde imal edilen otomatik tente çeşitleri; deri, kumaş, cam, pvc gibi farklı materyaller ile dizayn edilir. Motor tasarımları genellikle 230 V kapasitede çalışan ürünler, açılır- kapanır formda da dizayn edilebiliyor.

Her mevsim kullanılabilir özellikleriyle, ışıklı, raylı gibi farklı model seçenekleri bulunuyor.

Otomatik Tente Çeşitleri Nelerdir?

Düz formda veya yanal kısımları bulunan tam çatı formunda tasarım edilen ürünlere göre, çeşitlilik sağlanır. Raylı sistemler, geniş açılımlı tente çeşitleri, oval tente modelleri, ışıklı modeller ve katlamalı tente çeşitleri bulunuyor.

Vertiglass dikey otomatik cam sistemleriyle kombin edilen tente çeşitleri, yalıtım sistemleriyle kullanım olanağı sağlar. Genellikle eksürsüzyon alüminyum mekanizmadan imal edilen otomatik tente sistemleri, epoksi polyester ile boyanarak imal edilir. Herhangi bir destek panele, konstrüksiyon modüllerine gerek olmadan kullanım olanağı sağlayan tasarımlar, sağlam ve güvenilir tutuş sağlar. Statik taşıma kapasiteleri ile tüm alanlarda rahat, ergonomik ve güvenlidir.

Klimatik Tente Sistemleri

Biomatik olarak tasarım edilen pergola ve tente sistemleri, işletmeler için ekstra konfor sağlar. Havalandırma opsiyonu sağlayan ve özel ekipmanlar ile dizayn edilen tente sistemleri, geniş alanlarda kullanıma uygundur. Açıp- kapama yapmaya gerek olmadan restoran ve kafeler, oteller ve işletmelerde kullanılabilir.

Genel

Aramak için Tıklayınız